23-210 Kraśnik
ul. Niepodległości 11 A/B

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00-19:00

23-210 Kraśnik
ul. Niepodległości 11 A/B

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00-19:00

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy i bardzo ważny krok w leczeniu próchnicy i paradontozy. Jej zadaniem jest przede wszystkim walka z płytką nazębną.

Systematycznie wizyty w gabinecie wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji są gwarancją zdrowych zębów i dziąseł, a tym samym pięknego uśmiechu, oszczędności cennego czasu i wydatków na leczenie.

W Centrum Stomatologii Prima-Dent oferujemy pacjentom pełen zakres profesjonalnych zabiegów stomatologicznych przy zastosowaniu sprawdzonych metod.

 

Na początku przeprowadzamy instruktaż higieny jamy ustnej.

Należy dobrać odpowiednią szczoteczkę, pastę oraz inne przybory. Następnie trzeba wybrać odpowiednią dla danego pacjenta metodę szczotkowania (prezentujemy ją na modelu). U pacjentów u których istnieje taka potrzeba wykonuje się profesjonalne oczyszczenie zębów oraz usuwanie kamienia.

profilaktyka

W zależności od rodzaju złogów na zębach stosowane są różne metody:

* Czyszczenie zębów polegające na połączeniu skalingu i piaskowania

* Skaling jest to usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych oraz wypolerowanie zębów.

* Piaskowanie jest to usuwanie osadu po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną piasku z wodą.

* Czyszczenie mechaniczne z użyciem specjalnych past, szczoteczek i gumek usuwa nagromadzoną płytkę nazębną

profilaktyka2

Dodatkowo polecamy dwie metody profesjonalnej profilaktyki:

Lakowanie
Zabieg lakowania bruzd jest to rutynowy zabieg profilaktyczny. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Budowa anatomiczna ich powierzchni zgryzowych ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

Te kręte i głębokie bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak też nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy jest niemożliwe. W związku z taką budową zębów, zalegające bakterie powodują niekontrolowany rozwój próchnicy.

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany przez stomatologa jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Wskazania do lakowania:

* całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe – 6, które wyrzynają się jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej),

* zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami,

* zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej).

Pamiętaj !
Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie jak najwcześniej – w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrżnięciu się zęba.

Lakierowanie
Zabieg lakierowania stomatolog wykonuje przy użyciu preparatu fluoru o wysokim stężeniu. Preparat jest bezpieczny pomimo wysokiego stężenia fluoru, ponieważ szybko wiąże i dobrze przylega do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.

Lekarz stomatolog przed aplikacją lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem zostaje nałożony lakier fluorkowy. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą tych lakierów jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

Wskazaniami do lakierowania są:

– wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
– złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
– użytkowanie protez ruchomych,
– noszenie aparatów ortodontycznych,
– obnażenie szyjek zębów,
– próchnica początkowa

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy.

Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące.

Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.