23-210 Kraśnik
ul. Niepodległości 11 A/B

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00-19:00

23-210 Kraśnik
ul. Niepodległości 11 A/B

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 8:00-19:00

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się głównie z usuwaniem (ekstrakcją) zębów. To jednak dziedzina stomatologii, która obejmuje znacznie więcej zabiegów.

Większość zabiegów wykonujemy używając znieczulenia miejscowego. Na specjalne życzenie pacjenta (lub w przypadku sugestii stomatologa-chirurga) istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym – przy asyście lekarza anestezjologa. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wykwalifikowany chirurg-stomatolog udziela konsultacji podczas której dobierany jest dla Państwa odpowiedni plan leczenia. Lekarz sugeruje również dobór materiałów i wybór odpowiedniego znieczulenia.

sprzet-chirurgiczny

1. Ekstrakcje (usuwanie) zębów

Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Zadaniem stomatologa jest dołożenie wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

2. Operacyjne ekstrakcje pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych

Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny tylko częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy “ósemek”, czyli tzw. zębów mądrości, które niejednokrotnie ułożone są poziomo w kości. Na szczęście dzięki dużemu doświadczeniu, umiejętnościom i wiedzy ekstrakcje takich zębów nie stanowią dla nas większego problemu.

3. Odsłanianie zębów zatrzymanych celem ściągnięcia ich do łuku zębowego

4. Resekcje wierzchołków korzeni

Resekcja korzenia jest to zabieg chirurgicznego odcięcia wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych. Należy także odpowiednio zabezpieczyć korzeń przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.

Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który trzeba uzupełnić biomateriałem kościozastępczym np. Bio-Oss i pokryć resorbowalną membraną kolagenową Bio-Gide.

W większości przypadków zabieg resekcji pozwala uratować ząb przed ekstrakcją. Obecnie wykonywany jest jednak coraz rzadziej w związku z ogromnym postępem endodoncji (mikroskopy, lupy, nowoczesne instrumentarium i nowoczesne materiały do wypełnień kanałów).

Resekcja korzenia wskazana jest w przypadku gdy:

– zastosowane leczenie nie zlikwidowało stanu zapalnego okołowierzchołkowego zęba

– nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału

– rozwijają się proces zapalny, a kanał wypełniony jest twardym cementem

– ząb posiada estetyczną i funkcjonalną koronę opartą na wkładzie koronowo-korzeniowym, którą chcemy zachować.

Resekcję można przeprowadzić przy każdym zębie, który tego wymaga, jednakże najczęściej wykonuje się ją przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły, przedtrzonowe).

5. Hemisekcja i radektomia

Są to rzadko wykonywane zabiegi “ostatniej szansy” dla zębów wielo-korzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczym. Redektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia, natomiast hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni – pozostała część odbudowuje się za pomocą korony protetycznej.

6. Chirurgia implantologiczna (patrz -> Implantologia)

Ta dziedzina ma na celu poprawę warunków kostnych szczęki i żuchwy przed wszczepieniem implantów. Obejmuje następujący zakres zabiegów:

– podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift)
– osteodystrakcja (rozszczepienie wyrostka)
– sterowana regeneracja kości (GBR)
– autoprzeszczep

7. Chirurgia periodontologiczna (patrz -> Periodontologia)

8. Podcinanie wędzidełek

Wędzidełko jest to pasmo tkanki łącznej przyczepione do tylnej części wargi górnej lub dolnej i do dziąsła. Kiedy jest krótkie i nieprawidłowo przyczepione należy wykonać podcięcie wędzidełka, aby je wydłużyć. Zabieg trwa krótko, jest bezbolesny i nie powoduje większych dolegliwości. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ zapobiega zarówno odsłonięciu szyjek zębowych jak również defektowi estetycznemu w postaci diastemy (przerwy między zębami).

9. Usuwanie torbieli

Torbiel korzeniowa to występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy patologiczna zmiana wywołana przewlekłym zapaleniem tkanek około wierzchołkowych zęba.

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo, a jej wykrycie we wczesnym etapie następuje zwykle przypadkowo podczas badania RTG. W późniejszym etapie, w miarę wzrostu torbieli może pojawić się wewnątrzustne wygórowanie na szczęce lub żuchwie. Wtedy też mogą wystąpić dolegliwości bólowe.

Torbiele o średnicy nie większej niż 8 mm często udaje się wyleczyć po odpowiednim leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Większe torbiele wymagają interwencji chirurgicznej, która zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z ekstrakcją zęba. Ubytek kostny powstały po wyłuszczeniu torbieli zwykle wypełnia się materiałem kościozastępczym.