Umów się na wizytę telefonicznie +48 81 710 83 77, kom. 605 584 384 lub online
zdrowe zębyprotetykaortodoncjaimplantywybielanie zębów
Implanty, korony, mosty, licówki!
Zdrowe zęby, Piękny uśmiech to Prima-Dent

Rodzaje protez stomatologicznych

Wśród protez zębowych można wyróżnić dwie zasadnicze grupy:
– protezy stałe
– protezy ruchome

Protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej przy pomocy cementów. Do protez stałych zaliczamy: wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne.

Protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Należą do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Plombowanie ma swoje granice
W ostatnich 20 latach nastąpił kolosalny postęp w dziedzinie konstrukcji materiałów dentystycznych. Teraźniejsze plomby łączą się z zębem w jedną całość, walory kosmetyczne czynią je w zasadzie niedostrzegalnymi, a właściwości mechaniczne pozwalają stomatologom naprawiać nawet bardzo rozległe uszkodzenia zębów.

Istnieje jednak granica, powyżej której uszkodzenia nie mogą być leczone przez plombowanie, a jedynie poprzez pokrycie zęba koroną.

Uzupełnienia ruchome

protetyk02Protezy szkieletowe.Protezy szkieletowe należą do grupy ruchomych uzupełnień protetycznych. Są wykorzystywane w przypadku braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem.
Ich główną częścią jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie, który jest na tyle cienki i zredukowany że użytkujący praktycznie nie odczuwa dyskomfortu. Ciernie są to wypustki opierające się na żujących powierzchniach zębów i przenoszące tym samym siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęk.

Ten fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na kości i stanowi niewątpliwą zaletę tego rodzaju uzupełnień.Także błona śluzowa i okostna uczestniczą w przenoszeniu sił, ale w zasadniczo mniejszym stopniu niż ma to miejsce w protezach osiadających.

Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protez na podłożu.

Z przyczyn estetcznych są one coraz częściej zastępowane przez mocowanie na koronach zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe. Żeby umożliwić takie utrzymanie protezy, niezbędne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą. Proteza jest połączona z koronami bez widocznych metalowych elementów, co pozwala uzyskać oczekiwany efekt kosmetyczny.

protetyk03Częściowe i całkowite protezy osiadające.Są także uzupełnieniem ruchomym, a siły żucia są w tym przypadku przenoszone są tylko przez błonę śluzową i okostną na kości szczęk. W konsekwencji prowadzi to do przeciążenia kości, co z kolei przyśpiesza ich zanik i powoduje osiadanie protezy. Proteza staje się “zbyt duża”, źle przylega do podłoża, a tym samym utrzymanie jej jest coraz gorsze.

Chyba najwięcej problemów nastręcza proteza całkowita dolna, alternatywą dla której są implanty. Protezy osiadające częściowe są wykonywane z akrylanu lub nylonu, których cechą jest duża elastyczność. Poprzez efekt półprzezroczystości materiału protezy nylonowe doskonale dopasowują się do naturalnych tkanek pod względem kolorystycznym.

Brak metalowych elementów pozwala uzyskać korzystny efekt wizualny jak i funkcjonalny, w przystępnej cenie. Wytrzymałość materiału oraz jego chemiczna odporność dają finalnie długotrwałą, niełamliwą protezę.

Uzupełnienia stałe

Wkłady koronowe (inleye).
Wkładami koronowymi uzupełnia się twarde tkanki korony zęba uszkodzone lub utracone w znacznym stopniu. Uszkodzenie jest tak rozległe, że niemożliwa jest trwała odbudowa metodami zachowawczymi poprzez wykonanie wypełnienia. Wkłady wykonywane są najczęściej z porcelany, nowoczesnych materiałów złożonych, odpowiadających jakością ceramice oraz stopów złota. Po opracowaniu ubytku, pobrierany jest wycisk, a technik dentystyczny wykonuje uzupełnienie. Następnie inley jest odpowiednio przymocowywany czyli cementowany do zęba. Metoda ta eliminuje wiele wad, które mają materiały kompozytowe stosowane przy wypełnieniach – tak zwanych “plombach”.

Wkłady koronowo-korzeniowe.
Są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych. Żeby móc zastosować ten rodzaj wkładu należy prawidłowo przeleczyć kanał korzeniowy, nie mogą również występować zmiany patologiczne w okolicy wierzchołka, a uszkodzenie zęba nie powinno znajdować się poniżej brzegu kości. Wkłady koronowo-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie pojedynczej korony protetycznej lub będącej filarem mostu protetycznego.

Szybki postęp techniczny sprawił, że indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe odlewane w laboratorium są zastępowane wkładami standardowymi wykonywanymi z kompozytu wzmocnionego włóknami szklanymi lub stopu metalu. Umożliwia to odbudowę rdzenia zęba podczas jednej wizyty, chociaż nie we wszystkich przypadkach. Często trzeba skorzystać z indywidualnie przygotowanych przez technika wkładów z metalu lub ceramiki.

protetyk04Korony protetyczne.
W przypadkach, kiedy korona zęba nie może być odbudowana inleyem lub wypełnieniem z materiałów kompozytowych, stosuje się koronę protetyczną, czyli uzupełnienie trwale osadzone na oszlifowanych zębach żywych i martwych.

Korony protetyczne są stosowane w przypadkach znacznego zniszczenia części koronowej zęba. Służą poprawie estetyki, przebudowie warunków zgryzowych lub lepszemu utrzymaniu w jamie ustnej protez ruchomych. Są najbardziej rozpowszechnionym elementem mocującym mosty. Stosuje się je także do odbudowy zębów na implantach.

Ze względu na użyte materiały, korony protetyczne dzielimy na:

* jednolite – wykonane są z jednego rodzaju materiału np. samego metalu, porcelanyczy akrylu. Korony akrylowe stosowane są obecnie jedynie jako korony tymczasowe.
* złożone – ich główna część wykonana jest z metalu, a widoczna powierzchnia korony pokryta jest materiałem odpowiadającym barwą zębom własnym. Najczęściej jest to porcelana.

Porcelana ze względu na trwałość barwy, kształtu oraz doskonałą przezierność pozwalającą imitować szkliwo, a także biologiczną obojętność oraz mechaniczną wytrzymałość uważana jest za najlepszy materiał. W porównaniu z nią łatwo przebarwiający, ścierający się, chłonący zapachy akryl, mimo niskiej ceny wypada bardzo niekorzystnie.

protetyk05Mosty
Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach. Filarami są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe lub korony.

Zastosowanie mostów wymaga odpowiednich warunków miejscowych tj. odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych.

Siły żucia przenoszone są z przęsła w całości na ozębną zębów filarowych. Czasem stosuje się jeszcze tzw. mosty jednobrzeżne, które osadzone są na jednym filarze, z reguły dowieszane do przodu.

Metody tej nie poleca się szczególnie w obrębie zębów bocznych, gdyż wcześniej, czy później wskutek przeciążenia dochodzi do rozchwiania zęba filarowego.

Mosty adhezyjne
Most adhezyjny stosuje się głównie w przypadku pojedynczych braków zębów w odcinku przednim żeby uniknąć konieczności szlifowania zdrowych tkanek zęba. Most ten przytwierdzany jest do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów. Most adhezyjny najczęściej stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe np. na czas wgojenia się implantu zębowego.

protetyk06Licówka porcelanowa

Licówka to cieniutki porcelanowy listek przyklejany na zewnętrzną powierzchnię zęba. Jakość użytego materiału pozwala uzyskać kolor i przezierność naturalnego zęba.

Licówkami pokrywa się nieestetyczne powierzchnie wargowe zębów przednich, koryguje przebarwienia trudne do usunięcia metodą wybielania, maskuje pęknięcia i ubytki zębów, wydłuża patologicznie starte zęby, zamyka zbyt duże przestrzenie między zębami (diastemy), koryguje kształt i odbudowuje odłamane fragmenty zębów.

Technika ta w dużym stopniu oszczędza zdrowe tkanki zęba, który zostaje poddany niewielkiej preparacji przygotowanej jedynie w obrębie szkliwa (ok 0,8 mm).

Wykonanie licówek jest pracą bardzo precyzyjną przynoszącą piękny i trwały efekt.
Licówka nie zmienia koloru, nie przebarwia się i nie ciemnieje. Dzięki licówkom przyklejonym na wszystkie przednie zęby uzyskujemy efekt “hollywoodzkiego” uśmiechu imitujący do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze, nawet jeśli zęby własne pozostawiały wcześniej wiele do życzenia.

protetyk07Po przygotowaniu zęba pod licówkę wykonuje się wyciski, które zostają odesłane do laboratorium protetycznego. Podczas następnej wizyty (za ok. 7 dni) licówka zostaje przyklejona na ząb.

Technika licówek stanowi jeden z filarów stomatologii estetycznej, pozwala z czasem osiągnąć wręcz spektakularne efekty, jak również nie przekreśla ponownej ingerencji protetycznej. Staje się nieoceniona u osób młodych.
Dzięki pojawiającym się coraz to nowocześniejszym materiałom stosowanym przy jej wykonaniu, lista wskazań do ich zastosowania zapewne będzie się wydłużać.

Licówki ceramiczne ze względu na bardzo małą inwazyjność i doskonałą estetyką stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu w show-biznesie; można je zaobserwować u większości gwiazd filmowych.

protetyk08Szyny relaksacyjne

 

Implantoprotetyka

Uzupełnienia protetyczne oparte na implantach
(zagadnienie szeroko omówione w dziale Implantologia).

 

PRIMA-DENT Centrum Stomatologii - Gabinet Stomatologiczny
23-210 Kraśnik ul. Niepodległości 11 A/B
Umów się na wizytę telefonicznie +48 81 710 83 77, kom. 605 584 384 lub online
Top