Umów się na wizytę telefonicznie +48 81 710 83 77, kom. 605 584 384 lub online
zdrowe zębyprotetykaortodoncjaimplantywybielanie zębów
Implanty, korony, mosty, licówki!
Zdrowe zęby, Piękny uśmiech to Prima-Dent

Informacje dla pacjentów

ortodoncja06Uwagi przed przyklejeniem aparatu ortodontycznego stałego:

– Nie należy poddawać zębów zabiegowi fluoryzacji w czasie około 6 – 8 tygodni przed planowanym zabiegiem przyklejania zamków aparatu stałego.

– Zakładanie aparatu trwa ok. 1 godziny przy jednym łuku.

– Wszystkie zęby powinny być wyleczone zarówno zachowawczo jak i endodontyczne (kanałowo).

– Bardzo istotna jest właściwa higiena jamy ustnej; należy usunąć osad i kamień nazębny oraz zlikwidować stany zapalne dziąseł.

Uwagi po założeniu aparatu ortodontycznego stałego:

– Po przyklejeniu aparatu zęby są wrażliwe na nagryzanie, pacjenci mają uczucie “zdrętwienia”. Najtrudniej jest rano po naklejeniu aparatu. Jednak po kilku dniach wszystko wraca do “normy”. Stan taki powtarza się po każdej aktywacji łuków.

– Często dochodzi także do podrażnienia błony śluzowej policzków i warg przez odstające elementy aparatu. Do osłony śluzówki używa się specjalnego wosku, który przykleja się do aparatu; błona śluzowa szybko adaptuje się do nowej sytuacji.

– W pierwszym okresie po założeniu trudno jest spożywać wszystkie pokarmy. Przez kilka pierwszych dni lepiej ograniczyć się do posiłków miękkich.

– U osób noszących aparaty stałe niezwykle istotna jest właściwa higiena jamy ustnej. Umycie zębów, na których znajduje się aparat zajmuje więcej czasu i wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów jak np. szczoteczka ortodontyczna, szczoteczka między-zębowa, specjalne nici dentystyczne, płukanki oraz irygator.

– Zaleca się jest myć zęby po każdym posiłku żeby zmienić pH w jamie ustnej i przeciwdziałać powstawaniu próchnicy. W przypadku powstania stanu zapalnego dziąseł zaleca się także stosownie specjalnych środków do płukania jamy ustnej.

– W czasie całego leczenia ortodontycznego należy unikać pokarmów kleistych, ciągnących się i bardzo twardych. Mogą one nie tylko uszkodzić aparat i w znacznym stopniu utrudnić czyszczenie całej jamy ustnej, a przez to przyczynić się do powstawania próchnicy. Niewskazane są cukierki typu toffi, krówki, orzechy, chipsy, gumy do żucia.

– Należy unikać także napoi gazowanych, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia wiązanie kleju i pogarsza utrzymanie aparatu, a cukier zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Przynajmniej przez pierwsze miesiące warto ograniczyć ich spożycie.

– Nie wskazane jest spożywanie niektórych barwiących produktów (np. czarna porzeczka, gumy barwiące), mogą one sprzyjać tworzeniu się osadu, który można usunąć tylko w gabinecie dentystycznym.

– Dotyczy to także osób palących papierosy i pijących duże ilości mocnej herbaty, kawy, lub czerwonego wina.

– Co kilka miesięcy zaleca się skorzystanie z profesjonalnego czyszczenia i fluoryzacji jamy ustnej.

ortodoncja05x

Uwagi po zdjęciu aparatu ortodontycznego stałego:

– Po zdjęciu aparatu stałego zęby oczyszcza się z kleju, a następnie poleruje. Zaleca się także przeprowadzenie fluoryzacji żeby wzmocnić osłabione szkliwo.

– Po leczeniu właściwym pacjent dostaje płytkę retencyjną na górne zęby, ma ona za zadanie podtrzymać wyniki leczenia. Przez pierwszy miesiąc płytkę nosi się przez całą dobę, a w późniejszym okresie zakłada się ją tylko na noc przez okres o ok. 6 miesięcy dłuższy niż okres leczenia właściwego.

– Cieniutki drucik przyklejony do językowej powierzchni zębów górnych i dolnych to aparat retencyjny stały. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie zębów w pozycji w której znajdują się po leczeniu właściwym.

– Pierwsza kontrola odbywa się po 6 tygodniach, następne kolejno po 3 i 6 miesiącach od zakończenia leczenia właściwego.

– Warto jednak pamiętać o profilaktyce już od narodzin dziecka, zwracając uwagę na prawidłowe karmienie piersią, odpowiednio wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką, picie z kubka, stosowanie odpowiednich smoczków oraz przyzwyczajanie dziecka do gryzienia twardych pokarmów.

PRIMA-DENT Centrum Stomatologii - Gabinet Stomatologiczny
23-210 Kraśnik ul. Niepodległości 11 A/B
Umów się na wizytę telefonicznie +48 81 710 83 77, kom. 605 584 384 lub online
Top